Menü Bezárás

64% fölötti az emeltszintű kémiája? Ön jó eredményt ért el!

2025. május-júniusában 4 144 fő döntött úgy, hogy emeltszintű érettségi vizsgát tesz kémiából. Az erős elhatározás ellenére 263 fő (6,35%) nem jelent meg a vizsgán. A maradék 3 881 főből 60,40% százalék (n = 2 344 fő) először vizsgázott kémiából, míg 39,60%-uk (n = 1 537 fő) szintemelő vagy ismétlő vizsgát tett.

A vizsgázók által elért eredményrengetegben segít kiigazodni a pontok átlaga és a medián értéke. A medián érték mutatja azt a pontszámot, ami alatt és felett a pontok 50%-a van. Többször talán ezt érdemes nézni, mert ez mutatja meg igazán, hogy a középmezőny hol is van igazán.

Az érettségizők 2025. év nyári vizsgaidőszakában átlagosan 56,12 pontot értek el az írásbelin, 39,83 pontot a szóbelin és a pontszám 95,95 pont volt. A medián értékek az írásbeli (56) és az összpontszámnál (98) az átlagohoz közel voltak, azonban a szóbelinél három pont különbséget mutattak (43).

Tehát amennyiben a 2025. nyarán érettségizett vizsgázó az írásbelni legalább 56 pontot ért el, a szóbelin 40 pontot, tehát az emelt szintű érettségije 96 pont, azaz 64% körüli, akkor úgy teljesített, ahogy a vizsgázók közel fele.

Vizsga típusaVizsgarészMegjelentek számaÁtlagSzórásMedián
Rendesírásbeli pontszám252358,321,5260
Rendesszóbeli pontszám253539,8810,9544
Rendesösszpontszám253597,930,29102
Ettől eltérő
(javító, ismétő, szintemelő stb.)
írásbeli pontszám90852,3320,852
Ettől eltérő
(javító, ismétő, szintemelő stb.)
szóbeli pontszám92036,8912,1840
Ettől eltérő
(javító, ismétő, szintemelő stb.)
összpontszám92088,5430,390

Felmerül a kérdés, hogy érdemes-e újrapróbálkozni a kémia érettségin. Bár a statisztika nem kecsegetet egyértelmű sikerrel, azonban ne viszakozzunk azonnal ettől az ötlettől. A 2025. év tavaszán 900 fölötti létszám döntött úgy, hogy újraérettségizik. Az ő mediánteljesítményük 90 pont volt, azaz 60%. Úgy tűnik, hogy átlagosan 5%-kal kevesebb az „átlag” újravizsgázó érettségije az első érettségizőéhez képest. Azonban nézzük meg az áltag+szórás aránnyal, hogy mi a helyzet. Így az első vizsgázó esetében a 97,9+30,29=121,08 (80,72%) eredményt látunk, míg az újravizsgázók esetén 88,54+30,3=118,84 (79,23%) a pontszám. Figyelembe véve, hogy az ismétlők azért érettségiznek újra, mert jobb pontszámot szeretnének, látható hogy a „jók” tényleg felzárkóznak az elsővizsgázó „jókhoz”. Másszóval, nyugodtan vágjunk bele az újraérettségizésbe, nem lehetetlen magasabb pontszámot elérni.

Azt is szoktuk hallani, hogy valakinek jobban „fekszik” a szóbeli, mígy mások az írásbelit szeretik igazán. Ebben tényleg van valami. A szóbeli vizsgán a bizottság „bőkezűbben” pontoz, mint az írásbeli vizsgán. A vizsgázók pontosan felénél legalább 16% lett jobb a szóbeli az írásbelinél. A legnagyobb különbség a szóbeli javára 62% volt. Azonban volt olyan vizsgázó is akinél az írásbeli ment jobban, pontosan 44%-kal jobb lett az írásbeli vizsgája a szóbelihez viszonyítva.

Vélemény, hozzászólás?