Menü Bezárás

64% fölötti az emeltszintű kémiája? Ön jó eredményt ért el!

A májusi emeltszintű érettségi eredményeit lassan mindenki kézhezkapja. A vizsgázó pontjaitól sokminden függ: bejut-e az adott egyetemi szakra, sikerült-e javítani az ismétlő vizsgán az előző pontokat. Sokszor az a kérdés is felmerül, hogy a vizsgázó pontja azért kevés, mert nem „sikerült” a vizsga olyan jól, vagy az aktuális vizsgaidőszak feladatai voltak az átalgosnál nehezebbek. A választ megtalálhatjuk az Oktatási Hivatal honlapján közzétett pontokból. Amíg a 2026-os adatok megérkeznek, nézzük meg a 2025. évi nyári vizsgaidőszak statisztikáját.

2025. május-júniusi vizsgaidőszakban 4 144 fő döntött úgy, hogy emeltszintű érettségi vizsgát tesz kémiából. Az erős elhatározás ellenére 263 fő (6,35%) nem jelent meg a vizsgán. A többi, 3 881 fő 60,40% százaléka (n = 2 344 fő) először vizsgázott, míg 39,60%-uk (n = 1 537 fő) szintemelő vagy ismétlő vizsgát tett ebből a tantárgyból.

A vizsgázók által elért eredményrengetegben segít kiigazodni a pontok átlaga és a medián . A medián érték megmutatja azt a pontszámot, ami alatt és felett a pontok 50%-a van, ez mutatja meg, hogy a középmezőny hol is van igazán.

Az érettségizők 2025. év nyári vizsgaidőszakában átlagosan 56,12 pontot értek el az írásbelin, 39,83 pontot a szóbelin és az összpontszám pedig 95,95 volt. A medián értékek az írásbeli (56) és az összpontszámnál (98) az átlagohoz közel voltak, azonban a szóbelinél három pont különbséget mutattak (43).

A 2025. nyarán érettségizett vizsgázók „középmezőnye” a medián érékek alapján az érettségi vizsgája 96 pont, azaz 64% lett.

Vizsga típusaVizsgarészMegjelentek számaÁtlagSzórásMedián
Rendesírásbeli pontszám252358,321,5260
Rendesszóbeli pontszám253539,8810,9544
Rendesösszpontszám253597,930,29102
Ettől eltérő
(javító, ismétő, szintemelő stb.)
írásbeli pontszám90852,3320,852
Ettől eltérő
(javító, ismétő, szintemelő stb.)
szóbeli pontszám92036,8912,1840
Ettől eltérő
(javító, ismétő, szintemelő stb.)
összpontszám92088,5430,390

Felmerül a kérdés, hogy érdemes-e újrapróbálkozni a kémia érettségin. Bár a statisztika nem kecsegetet egyértelmű sikerrel, azonban ne viszakozzunk azonnal ettől az ötlettől. A 2025. év tavaszán 900 fölötti létszám döntött úgy, hogy újraérettségizik. Az ő mediánteljesítményük 90 pont volt, azaz 60%. Bár ez 5%-kal kevesebb az az első érettségizőéhez képest, az áltag+szórás arányal ezt a képet kissé árnyalja. Az első vizsgázók 97,9+30,29=121,08 (80,72%) eredményt értek el, míg az újravizsgázók 88,54+30,3=118,84 (79,23%) ponttal zárták az érettségit. Figyelembe véve, hogy az ismétlők azért érettségiznek újra, hogy jobb pontszámot érjenek el, látható hogy a „jók” tényleg felzárkóznak az elsővizsgázó „jókhoz”. Másszóval, nyugodtan vágjunk bele az újraérettségizésbe, nem lehetetlen magasabb pontszámot elérni.

Azt is szoktuk hallani, hogy valakinek jobban „fekszik” a szóbeli, mígy mások az írásbelit gondolják jobbnak. A számok azt mutatják, hogy ebben tényleg van valami. A szóbeli vizsgán a bizottság „bőkezűbben” pontoz, mint az írásbeli vizsgán. A vizsgázók fele 16% jobb szóbeli eredményt ért el az írásbelinél. A legnagyobb különbség a szóbeli javára 62% volt. Azonban volt olyan vizsgázó is akinél az írásbeli ment jobban, pontosan 44%-kal kapott több pontot az írásbeli vizsgáján a szóbelihez viszonyítva.