A májusi emeltszintű érettségi eredményeit lassan mindenki kézhezkapja. A vizsgázó pontjaitól sokminden függ: bejut-e az adott egyetemi szakra, sikerült-e javítani az ismétlő vizsgán az előző pontokat. Sokszor az a kérdés is felmerül, hogy a vizsgázó pontja azért kevés, mert nem „sikerült” a vizsga olyan jól, vagy az aktuális vizsgaidőszak feladatai voltak az átalgosnál nehezebbek. A választ megtalálhatjuk az Oktatási Hivatal honlapján közzétett pontokból. Amíg a 2026-os adatok megérkeznek, nézzük meg a 2025. évi nyári vizsgaidőszak statisztikáját.
2025. május-júniusi vizsgaidőszakban 4 144 fő döntött úgy, hogy emeltszintű érettségi vizsgát tesz kémiából. Az erős elhatározás ellenére 263 fő (6,35%) nem jelent meg a vizsgán. A többi, 3 881 fő 60,40% százaléka (n = 2 344 fő) először vizsgázott, míg 39,60%-uk (n = 1 537 fő) szintemelő vagy ismétlő vizsgát tett ebből a tantárgyból.
A vizsgázók által elért eredményrengetegben segít kiigazodni a pontok átlaga és a medián . A medián érték megmutatja azt a pontszámot, ami alatt és felett a pontok 50%-a van, ez mutatja meg, hogy a középmezőny hol is van igazán.
Az érettségizők 2025. év nyári vizsgaidőszakában átlagosan 56,12 pontot értek el az írásbelin, 39,83 pontot a szóbelin és az összpontszám pedig 95,95 volt. A medián értékek az írásbeli (56) és az összpontszámnál (98) az átlagohoz közel voltak, azonban a szóbelinél három pont különbséget mutattak (43).
A 2025. nyarán érettségizett vizsgázók „középmezőnye” a medián érékek alapján az érettségi vizsgája 96 pont, azaz 64% lett.
| Vizsga típusa | Vizsgarész | Megjelentek száma | Átlag | Szórás | Medián |
|---|---|---|---|---|---|
| Rendes | írásbeli pontszám | 2523 | 58,3 | 21,52 | 60 |
| Rendes | szóbeli pontszám | 2535 | 39,88 | 10,95 | 44 |
| Rendes | összpontszám | 2535 | 97,9 | 30,29 | 102 |
| Ettől eltérő (javító, ismétő, szintemelő stb.) | írásbeli pontszám | 908 | 52,33 | 20,8 | 52 |
| Ettől eltérő (javító, ismétő, szintemelő stb.) | szóbeli pontszám | 920 | 36,89 | 12,18 | 40 |
| Ettől eltérő (javító, ismétő, szintemelő stb.) | összpontszám | 920 | 88,54 | 30,3 | 90 |
Felmerül a kérdés, hogy érdemes-e újrapróbálkozni a kémia érettségin. Bár a statisztika nem kecsegetet egyértelmű sikerrel, azonban ne viszakozzunk azonnal ettől az ötlettől. A 2025. év tavaszán 900 fölötti létszám döntött úgy, hogy újraérettségizik. Az ő mediánteljesítményük 90 pont volt, azaz 60%. Bár ez 5%-kal kevesebb az az első érettségizőéhez képest, az áltag+szórás arányal ezt a képet kissé árnyalja. Az első vizsgázók 97,9+30,29=121,08 (80,72%) eredményt értek el, míg az újravizsgázók 88,54+30,3=118,84 (79,23%) ponttal zárták az érettségit. Figyelembe véve, hogy az ismétlők azért érettségiznek újra, hogy jobb pontszámot érjenek el, látható hogy a „jók” tényleg felzárkóznak az elsővizsgázó „jókhoz”. Másszóval, nyugodtan vágjunk bele az újraérettségizésbe, nem lehetetlen magasabb pontszámot elérni.
Azt is szoktuk hallani, hogy valakinek jobban „fekszik” a szóbeli, mígy mások az írásbelit gondolják jobbnak. A számok azt mutatják, hogy ebben tényleg van valami. A szóbeli vizsgán a bizottság „bőkezűbben” pontoz, mint az írásbeli vizsgán. A vizsgázók fele 16% jobb szóbeli eredményt ért el az írásbelinél. A legnagyobb különbség a szóbeli javára 62% volt. Azonban volt olyan vizsgázó is akinél az írásbeli ment jobban, pontosan 44%-kal kapott több pontot az írásbeli vizsgáján a szóbelihez viszonyítva.